Trucks

Najwyższy standard jazdy w mieście rezultatem wielu lat testów

Nowe samochody ciężarowe Volvo FE i Volvo FL charakteryzują się jeszcze większą niż kiedykolwiek łatwością użytkowania na obszarach miejskich. To obietnica, za którą kryje się wiele lat prac badawczych i rozwojowych Volvo Trucks. W celu zagwarantowania efektywności i maksymalnego komfortu kierowcy przetestowano wszystko – od koła kierownicy i wibracji lusterek po poziom hałasu emitowanego przez silnik.
Volvo FE

Jednym z najważniejszych kryteriów w procesie opracowywania nowych modeli Volvo FE i Volvo FL było ułatwienie pracy ich kierowcom, poprzez zapewnienie łatwości kierowania i komfortu jazdy.

- Chcemy oferować klientom produkty najwyższej jakości. W przypadku samochodów ciężarowych równie ważne, jak spełnienie potrzeb i oczekiwań klientów, jest usunięcie barier natury czysto fizycznej - mówi Hayder Wokil, dyrektor ds. jakości w Volvo Trucks. 

Testy eksploatacyjne u klientów

Karli Walter, który od 14 lat jest kierowcą dystrybucyjnych samochodów ciężarowych w szwajcarskiej firmie Gabriel, przez siedem miesięcy testował nowe Volvo FL.

- Najlepszymi cechami nowego Volvo FL są ogólna łatwość dostępu i znakomita zwrotność. Są bezcenne, gdy muszę przeciskać się przez wąskie ulice. Nowy model ma większą moc, większą ładowność i przyjemniej się go prowadzi - mówi Karli Walter.        

Spośród wszystkich testów prowadzonych przez Volvo Trucks, testy eksploatacyjne należą do najważniejszych. Służą upewnieniu się, że efekty prac rozwojowych sprawdzają się w rzeczywistych warunkach jazdy.

- Opinie kierowców testowych są dla nas wyjątkowo cenne. Są sprawdzianem dla wszystkiego, co robimy, ponieważ wszystko to sprowadza się do jednej, oczywistej kwestii: spełnienia oczekiwań naszych klientów - wyjaśnia Hayder Wokil.

Niski poziom hałasu

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących komfort kierowcy jest niski poziom hałasu w kabinie. Dlatego starannie przeanalizowano każdy najdrobniejszy detal - od drgań lusterek wstecznych, fotela i koła kierownicy po hałas silnika i szum powietrza opływającego szyby. Dzięki opracowanym od podstaw silnikom spełniającym normę emisji spalin Euro 6, poziom hałasu w kabinie pochodzący od jednostki napędowej został znacznie zredukowany.

- Nowe silniki pracują przy niższej prędkości obrotowej, dzięki czemu są bardziej ciche i lepiej dostosowane do specyfiki jazdy na obszarach miejskich. Największą zaś korzyścią, wynikającą z cichszego wnętrza kabiny, jest mniejsze zmęczenie kierowcy. Wypoczęty kierowca zachowuje większą koncentrację i bezpieczeństwo - mówi Tobias Bergman, menedżer produktu ds. modeli FE i FL w Volvo Trucks.

Weryfikacja całego okresu eksploatacji samochodu ciężarowego

Kolejnym ważnym aspektem doskonalenia warunków pracy jest sprawdzian komfortu jazdy po nierównych, wyboistych drogach. Podczas tego typu testów rejestruje się drgania, które następnie odtwarza się w laboratoriach, podczas tzw. badań stanowiskowych.

Po gruntownym sprawdzeniu na stanowiskach badawczych samochody ciężarowe - w tym także te wyposażone w nowe silniki Euro 6 i skrzynię biegów I-Shift - trafiły na tor doświadczalny Volvo Trucks, na którym wykonały serię morderczych okrążeń. Na nachyleniach dochodzących do 25% badano m.in. skrzynię biegów pod kątem zdolności pokonywania wzniesień.

- Następnie przeprowadziliśmy przyspieszone badania wytrzymałościowe kompletnych pojazdów. To jedne z najbardziej wszechstronnych testów, jakie prowadzimy, służące weryfikacji okresu trwałości użytkowej samochodu ciężarowego. Nowe modele pojazdów pokonały łącznie 12 000 kilometrów po wymagającym torze, jak i drogach publicznych, co odpowiada dystansowi 500 000 km w normalnych warunkach jazdy - czyli całemu okresowi eksploatacji pojazdu - mówi Hayder Wokil.

Fakty dotyczące nowego Volvo FE i Volvo FL

Nowe Volvo FE i Volvo FL są zoptymalizowane pod kątem jazdy w mieście. Do najważniejszych cech tych pojazdów należą nowe jednostki napędowe - D5 i D8 - zgodne z normą emisji spalin Euro 6, zapewniające doskonalsze właściwości jezdne i większą wydajność, dzięki szybszemu niż w silnikach poprzedniej generacji przyrostowi momentu obrotowego.

Ponadto, nowe Volvo FE jest dostępne także ze skrzynią biegów I-Shift, która ułatwia pracę kierowcy, eliminując konieczność ręcznej zmiany biegów w trudnych sytuacjach drogowych. Z kolei nowe Volvo FL jest dostępne w wersji cechującej się obniżonym wejściem, ulepszoną widocznością i łatwością załadunku, przy ładowności zwiększonej o 500 kg.

Obydwa nowe modele odznaczają się większą cichobieżnością oraz zostały wyposażone w bardziej ergonomiczne, bezpieczniejsze fotele i udoskonaloną deskę rozdzielczą.

Obejrzyj film na kanale Volvo Trucks na portalu YouTube (łącze)

Pobierz zdjęcia (łącze)

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z:
Aleksandra Zielińska,
Marketing & PR Manager,
tel. +48 693 601 215,
+48 22 3834 558,
e-mail: aleksandra.zielinska@volvo.com

Galeria