Trucks

Większa, wytrzymalsza, bardziej komfortowa:

Bardziej ergonomiczne miejsce pracy, większy komfort i dodatkowe 300 l przestrzeni w schowkach. Oto niektóre z nowych cech kabiny nowej serii Volvo FH. Celem było skonstruowanie kabiny spełniającej potrzeby kierowców pod względem zarówno wydajności pracy, jak i efektywności wypoczynku.
Wnętrze-kabiny-w-nowym-Volvo-FH

Poprzez bardziej pionowe poprowadzenie przednich słupków, kabina Volvo FH zyskała na przestronności. 

- Pionowe ustawienie przedniej szyby rekompensuje nachylona linia dachu.  W rezultacie kabina Volvo FH zachowuje swój charakterystyczny styl  - mówi Rikard Orell, menedżer ds. wzornictwa w Volvo Trucks.

Nawet zaparkowane Volvo FH wygląda, jakby znajdowało się w ruchu.  Wrażenie to jest zasługą linii i kształtów zewnętrznych paneli kabiny.  Przykładem może być górna krawędź wnęki koła, która opada ku przodowi.  Efekt ten potęgują także charakterystyczne obudowy reflektorów głównych. 

Mimo większych wymiarów kabiny, nowe Volvo FH zachowało te same, charakterystyczne dla poprzedniej wersji pojazdu, doskonałe własności aerodynamiczne, zwłaszcza dzięki zwiększeniu promieni narożników kabiny. 

Jedną z cech wyróżniających nową serię Volvo FH są lusterka wsteczne. 

- W celu poprawy widoczności wyeliminowaliśmy masywne obudowy lusterek. Obecnie są widoczne tylko smukłe ramiona i regulowane wkłady lusterek - mówi Rikard Orell.

Praca i odpoczynek

Duże zmiany zaszły również we wnętrzu kabiny. 

- Udoskonaliliśmy całe wnętrze.  W obecnych czasach kierowcy spędzają w kabinie przeciętnie pięć dni w tygodniu.  Dlatego kabina musi zapewniać każdemu kierowcy - niskiemu, wysokiemu, szczupłemu czy tęgiemu - optymalne miejsce do pracy, wypoczynku i spędzania wolnego czasu - mówi Ulf Andreasson, menedżer produktu ds. rozwoju kabin w Volvo Trucks. 

Fotel kierowcy oferuje solidniejsze podparcie lędźwiowe i boczne i może być odsuwany do tyłu o cztery centymetry dalej niż dotychczas.  W porównaniu z poprzednią wersją, nowy mechanizm regulacji umożliwia pochylanie koła kierownicy o dodatkowe 20 stopni.  Wszystko to ułatwia kierowcy odnalezienie ergonomicznej i wygodnej dla siebie pozycji za kierownicą. 

Aby kierowca mógł dobrze wypocząć, potrzebuje także komfortowej leżanki.  Dlatego właśnie Volvo poszerzyło leżankę do 815 mm i opracowało nowe materace.  Obejrzyj film o nowej kabinie na http://www.youtube.com/watch?v=PBbSCig6Xl4

Najważniejsze wskaźniki pośrodku

Wieloma funkcjami nowego samochodu ciężarowego - m.in. telefonem i systemem nawigacyjnym - można sterować za pomocą przycisków na kole kierownicy.  Z kolei przyciski na desce rozdzielczej zostały uszeregowane według ich hierarchii ważności.

- Nasz nowy zestaw wskaźników podniesie branżowy standard.  W swojej części środkowej grupuje najważniejsze wskaźniki, podczas gdy mniej istotne wskazania są prezentowane po jego lewej i prawej stronie.  W rezultacie kierowca zwykle nie musi odrywać wzroku od drogi, by sprawdzić najważniejsze odczyty - wyjaśnia Rikard Orell. 

Duże szyby i gładkie powierzchnie

Szyby są większe niż w poprzednim Volvo FH  i zapewniają lepszą widoczność najbliższego otoczenia pojazdu.  Deska rozdzielcza ma formę jednoczęściowego modułu o gładkiej powierzchni, rozciągającego się na całej szerokości kabiny.  Kolejnym elementem zwiększającym widoczność są lusterka wsteczne. 

- Nowe lusterka zapewniają znacznie większą widoczność bezpośrednią, przez co należy rozumieć zwiększenie pola widzenia do przodu i na boki, poprzez usunięcie wszystkich elementów, które mogłyby je przesłaniać - tłumaczy Rikard Orell.

O jeden metr sześcienny więcej przestrzeni

Kabina nowego Volvo FH powiększyła się - nawet o jeden metr sześcienny.  Wnętrze stało się bardziej przestronne, a dostępna przestrzeń w schowkach wzrosła o 300 litrów.

- Dobrze zaprojektowana kabina samochodu ciężarowego jest przeznaczona nie tylko do pracy, ale także odpoczynku i noclegu.  My postrzegamy kabinę jako hotel dla biznesmena. We wnętrzu kabiny powinny istnieć warunki do wydajnej pracy i relaksującego snu, po którym kierowca jest w stanie stawić czoła wyzwaniom następnego dnia. Sprzyjają temu gładkie linie i jasne kolory, które dodatkowo wzmacniają wrażenie przestronności - zwraca uwagę Rikard Orell.

Zintegrowany schładzacz parkingowy

Zintegrowany schładzacz parkingowy zapewnia kierowcy przyjemną temperaturę w kabinie, bez względu na porę dnia. 

- W nocy schładzacz nie zużywa paliwa.  Zapewnia optymalną cyrkulację powietrza i jest wyjątkowo cichy.  Co więcej, jest także inteligentny:  oblicza wydajność chłodzenia, jaką można wykorzystywać bez ryzyka rozładowania akumulatorów.  Dlatego możemy zagwarantować, że następnego ranka nie będzie problemów z uruchomieniem silnika - wyjaśnia Ulf Andreasson. 

A ponieważ schładzacz ten, dostępny w opcji, jest wbudowany w kabinę, nie pogarsza aerodynamiki samochodu ciężarowego i nie ogranicza miejsca we wnętrzu kabiny.

Przyciąga najlepszych kierowców

Kabina samochodu ciężarowego wpływa na samopoczucie kierowców, a więc także na rentowność firmy transportowej.  Ale spełnia również dodatkowe funkcje. 

- Przewoźnicy dysponujący pojazdami popularnymi wśród kierowców łatwiej przyciągają najlepszych przedstawicieli tej profesji.  A wiemy przecież, że dobrzy kierowcy są jednym z najważniejszych czynników decydujących o zyskach firmy transportowej - mówi Ulf Andreasson.

Nowa seria Volvo FH zostanie wprowadzone na europejski rynek wiosną 2013 r. 

Łącze do zdjęć i ilustracji:

http://images.volvotrucks.com/latelogin.jspx?records=Volvo+Trucks:19739,volvo+trucks:19736,volvo+trucks:19746,volvo+trucks:19737,volvo+trucks:19734,volvo+trucks:19738,volvo+trucks:19744,volvo+trucks:19766,volvo+trucks:19765,volvo+trucks:20290

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z:
Lennart Pilskog,
Volvo Trucks Global Brand,
phone +46 70 3183422
e-mail: lennart.pilskog@volvo.com

Renata Stefańska,
PR Region CEE,
tel.: +48 22 383 45 59,
e-mail: renata.stefanska@volvo.com