Trucks

Elektromobilność — to proste. Elektryczne samochody ciężarowe już tu są.

Rynek jest bardzo zainteresowany elektrycznymi samochodami ciężarowymi i chce wiedzieć więcej o możliwościach nowej technologii elektrycznej i jej praktycznych zastosowaniach w codziennej działalności. Dzięki przejściu do elektromobilności transport towarów stanie się cichszy, czystszy i bardziej ekologiczny. Przejście na nowe, bardziej zrównoważone rozwiązania transportowe wiąże się z nowymi problemami, ale rodzi również nowe możliwości.
Elektryczne samochody ciężarowe

Płynne przejście dzięki Volvo Trucks

Volvo Trucks ułatwia zwrot w kierunku elektromobilności. Podejście jest holistyczne; oferowane rozwiązania opierają się na indywidualnych potrzebach klientów, takich jak cykle jazdy, ładowność, dyspozycyjność i inne parametry. Zawsze chodzi o zapewnienie klientom wysokiej dyspozycyjności i produktywności. Patrząc całościowo, oferujemy odpowiednie połączenie produktów i usług pozwalające zoptymalizować codzienną działalność. Globalna sieć dealerów zapewnia klientom bezpieczeństwo.

Dlaczego stawiamy na elektromobilność?

Cichsze miasta
Hałas stanowi obciążenie zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Elektryczne samochody ciężarowe pozwalają znacząco obniżyć poziom hałasu oraz związanych z nim zanieczyszczeń. 

Czystsze powietrze w miastach
Elektromobilność stanowi istotny element dążeń Volvo Trucks do bezemisyjnych pojazdów. Na całym świecie współpracujemy z miastami aktywnie szukającymi możliwości poprawy jakości powietrza.

Większa płynność ruchu drogowego
Cichsze samochody ciężarowe umożliwiają wykonywanie wielu prac poza godzinami szczytu, na przykład wczesnym rankiem, późnym wieczorem czy nawet w nocy. W ten sposób zmniejsza się obciążenie dróg w godzinach szczytu.

Łatwiejsza praca
Elektryczne samochody ciężarowe ułatwiają życie kierowcom. Cichsza jazda oraz brak emisji spalin to podstawa istotnej poprawy środowiska pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Co więcej, ponieważ elektryczny samochód ciężarowy zapewnia pełną moc i moment obrotowy od momentu ruszenia z miejsca, a wibracje powodowane przez układ napędowy są znacznie mniejsze, prowadzenie pojazdu jest przyjemniejsze.

Jesteśmy niezwykle dumni z możliwości zaprezentowania pierwszego z serii całkowicie elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo gotowego do udziału w standardowym ruchu drogowym. Dzięki temu modelowi umożliwiamy miastom dążącym do zrównoważonego rozwoju wykorzystanie zalet transportu za pomocą elektrycznych samochodów ciężarowych.

Fakty na temat Volvo FL Electric

  • Napędzany wyłącznie elektrycznie samochód ciężarowy o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej 16 t, przeznaczony dla transportu dystrybucyjnego, komunalnego i innych zastosowań na obszarach miejskich.
  • Układ napędowy: silnik elektryczny o mocy maksymalnej 185 kW (moc ciągła 130 kW), dwubiegowa skrzynia biegów, wał napędowy, oś tylna Maks. moment obrotowy silnika elektrycznego: 425 Nm. Maks. moment obrotowy na wyjściu z przekładni głównej: 20 kNm.
  • Źródło energii: od 2 do 6 akumulatorów litowo-jonowych, wydajność od 100–300 kWh.
  • Zasięg użyteczny: do 300 km.
  • Ładowanie: ładowanie prądem zmiennym z sieci zasilającej (22 kW) lub prądem stałym za pośrednictwem urządzeń CCS/Combo2 do 150 kW.
  • Czas ładowania akumulatorów: od zera do maksimum: ładowanie szybkie, 1–2 godziny (ładowanie prądem stałym), ładowanie nocne do 10 godzin (ładowanie prądem przemiennym) — dla akumulatorów o pojemności 300 kWh.
  • Pierwsze dwa pojazdy Volvo FL Electric będą obsługiwane przez przedsiębiorstwo komunalne Renova i firmę transportową TGM.
  • Projekt Off Peak City Distribution miał na celu zbadanie skutków nocnego transportu towarów w centrum Sztokholmu. Ponieważ samochody ciężarowe były użytkowane poza godzinami szczytu komunikacyjnego, realizacja dostaw wymagała jednej trzeciej czasu poświęcanego na te same zadania w ciągu dnia.