Elektromobilność — to proste. Elektryczne samochody ciężarowe już tu są.

Rynek jest bardzo zainteresowany elektrycznymi samochodami ciężarowymi i chce wiedzieć więcej o możliwościach nowej technologii elektrycznej i jej praktycznych zastosowaniach w codziennej działalności. Dzięki przejściu do elektromobilności transport towarów stanie się cichszy, czystszy i bardziej ekologiczny. Przejście na nowe, bardziej zrównoważone rozwiązania transportowe wiąże się z nowymi problemami, ale rodzi również nowe możliwości.
Elektryczne samochody ciężarowe

Płynne przejście dzięki Volvo Trucks

Volvo Trucks ułatwia zwrot w kierunku elektromobilności. Podejście jest holistyczne; oferowane rozwiązania opierają się na indywidualnych potrzebach klientów, takich jak cykle jazdy, ładowność, dyspozycyjność i inne parametry. Zawsze chodzi o zapewnienie klientom wysokiej dyspozycyjności i produktywności. Patrząc całościowo, oferujemy odpowiednie połączenie produktów i usług pozwalające zoptymalizować codzienną działalność. Globalna sieć dealerów zapewnia klientom bezpieczeństwo.

Przejście na elektryczność

Dlaczego stawiamy na elektromobilność?

Cichsze miasta
Hałas stanowi obciążenie zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Elektryczne samochody ciężarowe pozwalają znacząco obniżyć poziom hałasu oraz związanych z nim zanieczyszczeń. 

Czystsze powietrze w miastach
Elektromobilność stanowi istotny element dążeń Volvo Trucks do bezemisyjnych pojazdów. Na całym świecie współpracujemy z miastami aktywnie szukającymi możliwości poprawy jakości powietrza.

Większa płynność ruchu drogowego
Cichsze samochody ciężarowe umożliwiają wykonywanie wielu prac poza godzinami szczytu, na przykład wczesnym rankiem, późnym wieczorem czy nawet w nocy. W ten sposób zmniejsza się obciążenie dróg w godzinach szczytu.

Łatwiejsza praca
Elektryczne samochody ciężarowe ułatwiają życie kierowcom. Cichsza jazda oraz brak emisji spalin to podstawa istotnej poprawy środowiska pracy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Co więcej, ponieważ elektryczny samochód ciężarowy zapewnia pełną moc i moment obrotowy od momentu ruszenia z miejsca, a wibracje powodowane przez układ napędowy są znacznie mniejsze, prowadzenie pojazdu jest przyjemniejsze.

Elektromobilność, Claes Nilsson, Volvo Trucks

Jesteśmy niezwykle dumni z możliwości zaprezentowania pierwszego z serii całkowicie elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo gotowego do udziału w standardowym ruchu drogowym. Dzięki temu modelowi umożliwiamy miastom dążącym do zrównoważonego rozwoju wykorzystanie zalet transportu za pomocą elektrycznych samochodów ciężarowych.

Claes Nilsson

Prezes Volvo Trucks

Fakty dotyczące elektromobilności

Fakty na temat Volvo FL Electric

  • Napędzany wyłącznie elektrycznie samochód ciężarowy o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej 16 t, przeznaczony dla transportu dystrybucyjnego, komunalnego i innych zastosowań na obszarach miejskich.
  • Układ napędowy: silnik elektryczny o mocy maksymalnej 185 kW (moc ciągła 130 kW), dwubiegowa skrzynia biegów, wał napędowy, oś tylna Maks. moment obrotowy silnika elektrycznego: 425 Nm. Maks. moment obrotowy na wyjściu z przekładni głównej: 20 kNm.
  • Źródło energii: od 2 do 6 akumulatorów litowo-jonowych, wydajność od 100–300 kWh.
  • Zasięg użyteczny: do 300 km.
  • Ładowanie: ładowanie prądem zmiennym z sieci zasilającej (22 kW) lub prądem stałym za pośrednictwem urządzeń CCS/Combo2 do 150 kW.
  • Czas ładowania akumulatorów: od zera do maksimum: ładowanie szybkie, 1–2 godziny (ładowanie prądem stałym), ładowanie nocne do 10 godzin (ładowanie prądem przemiennym) — dla akumulatorów o pojemności 300 kWh.
  • Pierwsze dwa pojazdy Volvo FL Electric będą obsługiwane przez przedsiębiorstwo komunalne Renova i firmę transportową TGM.
  • Projekt Off Peak City Distribution miał na celu zbadanie skutków nocnego transportu towarów w centrum Sztokholmu. Ponieważ samochody ciężarowe były użytkowane poza godzinami szczytu komunikacyjnego, realizacja dostaw wymagała jednej trzeciej czasu poświęcanego na te same zadania w ciągu dnia.

Powiązane artykuły