Trucks

Chłodne dostawy

Dwadzieścia lat temu Mark Clare kupił firmę dystrybuującą mleko i zapoczątkował własny biznes, dysponując zaledwie jednym samochodem ciężarowym. Dziś jego firma jest uznawana za jednego z czołowych dostawców produktów mrożonych i chłodniczych w Irlandii.
Mark Clare
Wkrótce po zakupie swojego pierwszego pojazdu dystrybucyjnego Mark Clare odkrył lukę na rynku dystrybucji produktów chłodniczych i mrożonych w Irlandii.

Właściciel i dyrektor zarządzający Clare Distribution Services, Mark Clare, jest zapracowany. Obecnie jego samochody ciężarowe operują we wszystkich 32 hrabstwach Irlandii, realizując dostawy zarówno po zatłoczonych ulicach w centrum Dublina, jak i na irlandzkiej wsi. Mimo że zatrudnia 95 osób, Mark pozostaje głęboko zaangażowany w codzienną pracę i po dwóch dekadach wciąż czerpie z niej przyjemność.

 

– Mam bezpośrednie podejście do biznesu i wciąż wkraczam tam, gdzie jestem potrzebny. Mogę zajmować się potencjalnymi klientami albo poprowadzić samochód ciężarowy. Ale moją prawdziwą pasją jest zapewnianie doskonałej obsługi poprzez znajdowanie rozwiązań problemów trapiących naszych klientów i dążenie do przewyższania ich oczekiwań – mówi.

Wraz ze wzrostem, liczby zleceń, zdaliśmy sobie sprawę, że pojazdy używane nie sprawdzają się z powodu przestojów, podyktowanych koniecznością wykonywania napraw.

To, że Mark Clare stał się właścicielem największej w Irlandii niezależnej floty pojazdów dystrybucyjnych, jest po części dziełem przypadku. Po ukończeniu studiów w 1986 r. podjął pracę jako menedżer w dużym domu towarowym. To właśnie tam poznał znaczenie wysokiego poziomu umiejętności pracowników i obsługi klientów. W tamtym czasie jego ojciec zajmował się dostarczaniem mleka, a gdy na krótko zachorował, Mark przejął jego obowiązki. Gdy zdał sobie sprawę, że naprawdę lubi te wczesnoranne kursy z mlekiem, Mark postanowił kupić inną firmę dostarczającą mleko i tak w 1997 r. powstała CDS. Dość szybko odkrył lukę na rynku dystrybucji produktów chłodniczych i mrożonych, która stała się przyczynkiem do obecnego sukcesu firmy.

– Rozwożąc mleko, spotykałem ludzi, którzy pytali mnie, czy znam kogoś, kto ma chłodnię i mógłby dostarczać produkty chłodnicze do sklepów. Przedyskutowałem sprawę z moją żoną Ann-Marie o postanowiliśmy kupić nasz pierwszy dwustrefowy furgon chłodniczy. Decyzja ta okazała się słuszna i wkrótce mieliśmy tyle nowych zleceń, że dostawy mleka zeszły na dalszy plan – wspomina Mark Clare.

Firma szybko kroczyła od sukcesu do sukcesu. W 2001 r. jednym z jej klientów została renomowana Aryzta Foods, największy w kraju dostawca gotowego ciasta chlebowego. Wieloletnia współpraca z tym klientem zaowocowała podwojeniem floty pojazdów i wdrożeniem najwyższych standardów w CDS. Dziś wszystkie pojazdy Marka posiadają zabudowy chłodnicze, w większości dwustrefowe, zaś ich średni wiek nie przekracza pięciu lat.

– Zanim podjęliśmy współpracę z Aryzta Foods, nie mieliśmy pieniędzy na zakup nowych samochodów ciężarowych. korzystaliśmy więc z pojazdów używanych różnych marek. Wraz ze wzrostem, liczby zleceń, zdaliśmy sobie sprawę, że pojazdy używane nie sprawdzają się z powodu przestojów, podyktowanych koniecznością wykonywania napraw – wyjaśnia Mark Clare.

Wtedy właśnie Mark zamówił swoje pierwsze egzemplarze Volvo FE i FL. Decyzja o rozpoczęciu współpracy z Volvo Trucks została poprzedzona serią spotkań z różnymi producentami pojazdów.

– Szybko okazało się, że nowe samochody spisują się doskonale i, dzięki swojej zwrotności, idealnie nadają się do jazdy po wąskich ulicach w centrum miasta. Wróciliśmy więc do Volvo, by kupić więcej samochodów ciężarowych. Naszym miejskim pojazdem dystrybucyjnym zostało Volvo FL. Obecnie 90 procent naszej floty stanowią samochody ciężarowe Volvo. Można powiedzieć, że marka Volvo stała się także nasza marką.

Wybór pojazdu dystrybucyjnego miał dla CDS decydujące znaczenie, ponieważ jazda w centrum Dublina dostarcza wielu wyzwań. Panuje tam duży ruch – samochody ciężarowe i osobowe, rowerzyści i piesi – a kierowcy CDS mają napięte harmonogramy dostaw. Dostawy żywności muszą być realizowane punktualnie – nie ma drugich okazji. Przy około 35 dostawach dziennie kierowcy muszą mieć możliwość łatwego wchodzenia i wychodzenia z kabiny oraz manewrowania na zatłoczonych ulicach. Poza radzeniem sobie z wyzwaniami drogowymi, od kierowców oczekuje się również, by byli ambasadorami marki – nie tylko CDS, ale także jej klientów. Dlatego, by zbudować osobiste relacje z pracownikami poszczególnych sklepów, dany kierowca zwykle jeździ tą zawszę samą trasą.

To praca zespołowa – nasz sukces jest dziełem każdego z pracowników.

– Pierwszą rzeczą, na jaką zwracamy uwagę przy rekrutacji pracowników, są zdolności interpersonalne. Kierowców postrzegamy jako ambasadorów – naszych i produktów naszych klientów – którzy muszą utrzymywać z relacje ze sprzedawcami w sklepach i menedżerami, tak aby byli oni zadowoleni z naszych dostaw. W tym celu organizujemy szklenia, podczas których poznają stawiane wobec nich oczekiwania w zakresie obsługi klientów i umiejętności prowadzania pojazdu.

Doskonałość obsługi klientów jest od samego początku najważniejszym celem Marka, który uważa, że sukces jego firmy wynika przede wszystkim z autentycznego pragnienia zadowalania klientów poprzez bycie elastycznym i dostosowywanie się do ich potrzeb. 

– My niczego nie produkujemy, lecz świadczymy usługi na rzecz klientów. Dlatego musimy ciągle się doskonalić. Widzimy, jak zmieniają się oczekiwania klientów i nieustannie za nimi podążamy. Kluczowe dla nas jest utrzymywanie najwyższego poziomu obsługi klientów i wypełnianie naszych zobowiązań wobec nich – mówi Mark Clare.

Poza jasną wizją tego, co chce osiągnąć w biznesie, a także wykorzystywaniem właściwych procedur i samochodów ciężarowych, Mark za istotne źródło sukcesu swojej firmy wsłuchiwanie się w opinie i rady pracowników.

– Pracują dla mnie najlepsi w tej branży. Każdy z nich wnosi do CDS swoje umiejętności i cechy osobowe, mając ogromny wpływ na ostateczny rezultat. To praca zespołowa – nasz sukces jest dziełem każdego z pracowników. Dlatego tym bardziej ucieszył nas tytuł „Irlandzkiego Przewoźnika Roku 2017”, przyznany przed kilkoma miesiącami. Długie godziny i dni, ogromny wysiłek – wszystko to zostało docenione pewnej nocy w obliczu 800 przedstawicieli naszej branży – podkreśla z szerokim uśmiechem Mark Clare.

CDS

Historia: Clare Distribution Services (CDS) została założona w 1997 r. przez Marka Clare'a z zamiarem oferowania najwyższej klasy, bezkonkurencyjnych usług transportowych.

Usługi: Firma specjalizuje się w dystrybucji produktów schłodzonych, mrożonych, a także przechowywanych w temperaturze otoczenia. Dostarcza również niewielki ilości produktów farmaceutycznych.