Od momentu wprowadzenia Aktywny Układ Kierowniczy Volvo zapewnia idealną stabilność przy dużych i pełną kontrolę przy małych prędkościach. Najnowsza wersja układu oferuje kilka funkcji niezwykle przydatnych podczas codziennej jazdy w trudnych warunkach drogowych. Układ można obecnie lepiej dostosować do własnych potrzeb, pomaga on w zachowaniu właściwego położenia na drodze, a nawet może interweniować, jeśli wykryje zagrożenie poślizgiem.

Aktywny Układ Kierowniczy podczas dnia pracy

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo eliminuje wibracje i szarpnięcia kierownicy podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Łatwiejsze jest także cofanie i precyzyjne manewrowanie – opór koła kierownicy przy niskich prędkościach jest niższy nawet o 70%. Co więcej, koło kierownicy puszczone przez kierowcę samoczynnie powraca do pozycji środkowej.

Przy większych prędkościach samochód ciężarowy pewnie utrzymuje kierunek nawet na złej drodze i przy silnym bocznym wietrze. Technologia ta współpracuje z układem hydraulicznego wspomagania połączonym z elektronicznie sterowanym silnikiem elektrycznym, który w sposób ciągły dostosowuje wspomaganie i w razie potrzeby dostarcza dodatkowej siły.

Mniej czasu poświęcanego na regulację ustawień

Mniej czasu poświęcanego na regulację ustawień

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo umożliwia szybkie wybranie ustawień kierowania w menu pokładowym i rozpoczęcie jazdy. Jeśli trzeba, można jednym naciśnięciem przycisku wybrać funkcję Asystenta Utrzymywania Pasa Ruchu. Funkcja wspomagania stabilności zawsze działa w tle.

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z ustawieniami osobistymi

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z ustawieniami osobistymi

Ta funkcja umożliwia spersonalizowanie kierowania za pośrednictwem menu ustawień wstępnych Aktywnego Układu Kierowniczego. Można wybrać jeden ze wstępnie ustawionych trybów lub dostosować całkowicie ustawienie kierowania za pomocą menu ustawień niestandardowych.

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z funkcją wspomagania stabilności

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z funkcją wspomagania stabilności

Jeśli samochód ciężarowy wpadnie w nawet niewielki poślizg, rozpoczyna działanie Aktywny Układ Kierowniczy i funkcja wspomagania stabilności, ułatwiając odbicie kierownicą i stabilizację pojazdu. Czujniki w różnych miejscach monitorują prędkość obrotową samochodu ciężarowego.

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z Asystentem Utrzymywania Pasa Ruchu

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z Asystentem Utrzymywania Pasa Ruchu

Podczas jazdy z prędkością przekraczającą 55 km/h aktywuje się układ monitorowania pasa ruchu, który za pomocą kamer kontroluje pozycję pojazdu. Jeśli wykryje zagrożenie zjechaniem z bieżącego pasa, uruchamia układ kierowniczy i ułatwia powrót do zamierzonego kierunku. Jeśli potrzebna jest dodatkowa pomoc, kierowca jest ostrzegany za pomocą delikatnych wibracji koła kierownicy, a nie dźwięku ostrzegawczego.

Lekkość kierowania przy każdej prędkości

Lekkość kierowania przy każdej prędkości

Przy dużej prędkości Aktywny Układ Kierowniczy Volvo utrzymuje Cię precyzyjnie na kursie, zaś podczas manewrowania z małą prędkością zapewnia dodatkową siłę wspomagania, bez względu na ciężar pojazdu. W tej sytuacji Volvo FMX możesz prowadzić naprawdę jednym palcem.

Cofanie tak samo łatwe, jak jazda do przodu

Cofanie tak samo łatwe, jak jazda do przodu

Zniwelowaliśmy napięcie towarzyszące cofaniu w pełni załadowanym samochodem ciężarowym. Aktywny Układ Kierowniczy Volvo pozwala wykonywać ten manewr precyzyjnie i niemal bez żadnego wysiłku, ponieważ automatycznie ustawia koła w pozycji do jazdy na wprost. Stabilność utrzymywania kierunku jest tak doskonała, że możesz cofać zestawem drogowym, nie zbaczając przy tym z toru jazdy.

Jak po szynach w każdych warunkach

Jak po szynach w każdych warunkach

Musisz korygować tor jazdy po hamowaniu na nawierzchni o niejednorodnej przyczepności? Koniec z tym. Szarpnięcia powodowane wybojami, koleinami i liniami na drodze? Prawie niewyczuwalne. Aktywny Układ Kierowniczy Volvo koryguje nawet wpływ silnego bocznego wiatru. Poluzuj więc chwyt na kole kierownicy – samochód ciężarowy nie zmieni kierunku, dopóki Ty o tym nie zadecydujesz.

Dynamiczna jazda

Dynamiczna jazda

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z ustawieniami osobistymi – to Ty decydujesz. Samodzielnie ustawiasz opór kierownicy zgodnie z własnymi upodobaniami i warunkami na drodze. Możesz wybrać jedno z gotowych ustawień lub dostosować je do własnych preferencji. W efekcie uzyskujesz żądaną łatwość prowadzenia pojazdu.

Unikanie poślizgu

Unikanie poślizgu

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo ze wspomaganiem stabilności zmniejsza ryzyko poślizgu. Jeśli pojazd wykryje poślizg, natychmiast zapewnia lekką pomoc na kole kierownicy. Pomaga to ustabilizować pojazd — jeszcze zanim uświadomisz sobie zagrożenie.

Pozostań na pasie

Pozostań na pasie

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z układem monitorowania pasa ruchu zmniejsza ryzyko przewrócenia i kolizji z innymi pojazdami. Jeśli Twój samochód ciężarowy przypadkowo zjedzie za blisko linii wyznaczającej pas ruchu, delikatna pomoc przy kierowaniu pomoże Ci powrócić na właściwe miejsce na drodze. Działanie jest niemal niezauważalne, ale znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.

Witaj w nowej kabinie

Witaj w nowej kabinie

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z możliwością kierowania z zewnątrz umożliwia kierowanie pojazdem za pomocą pilota. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli pracując poza kabiną, musisz jednocześnie wykonywać powtarzalne, krótkie ruchy samochodem ciężarowym. Efektywność Twojej pracy rośnie, nie mówiąc o jej komforcie.

Kierowanie z zewnątrz

Gotowy na aktywną jazdę?

Odwiedź swojego dealera Volvo Trucks.

Znajdź dealera