Volvo I-Shift jazda staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa

Po prostu jedź

Z I-Shift jazda staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Nie trzeba wciskać pedału sprzęgła ani mocować się z żadną dźwignią. Każdy bieg jest włączany w najodpowiedniejszej chwili. I-Shift zmniejsza Twoje zmęczenie i pomaga Ci koncentrować się na obserwacji drogi. A jeżeli chcesz zmieniać biegi ręcznie, na dźwigni wybieraka znajduje się przycisk, który to umożliwia.

Energooszczędna skrzynia biegów Volvo I-Shift

Oszczędzaj paliwo

I-Shift zaprojektowano w celu oszczędzania paliwa – do 5%. Przede wszystkim jest to skrzynia biegów o małych oporach wewnętrznych – mniejszych nawet niż w przekładniach manualnych. Ale tym, co zmienia wszystko, jest tak naprawdę elektronika. Każdy bieg jest włączany w najodpowiedniejszej chwili. Dzięki temu silnik pracuje z najbardziej efektywną dla siebie prędkością obrotową, zarówno w trybie ekonomicznym, jak i dynamicznym. Dodatkowo, podczas zjazdu ze wzniesienia funkcja I-Roll całkowicie odłącza jednostkę napędową, wykorzystując do maksimum rozpęd samochodu ciężarowego w celu zaoszczędzenia dodatkowych nawet 2% paliwa.

Volvo I-Shift: jak to działa

Jak to działa

I-Shift bazuje na „klasycznej” manualnej skrzyni biegów, ale pozbawionej mechanicznej synchronizacji – stąd jej zwarta budowa i małe opory wewnętrzne. Cała magia tkwi w elektronicznej jednostce sterującej, która kontroluje wysprzęglanie i zmianę biegów. Poprzez odczyt sygnałów informujących m.in. o prędkości, masie pojazdu, nachyleniu drogi i zapotrzebowaniu na moment obrotowy, jednostka elektroniczna z wyjątkową precyzją realizuje każdą zmianę biegu. Komunikuje się również z jednostką sterującą silnikiem, która odpowiednio koryguje prędkość obrotową i moment hamujący jednostki napędowej.

Wzmocniona Dla najcięższych zastosowań

Wzmocniona Dla najcięższych zastosowań

Jeżeli jeździsz w wyjątkowo trudnych warunkach, docenisz wzmocnioną skrzynię biegów I-Shift. Została zaprojektowana z myślą o użytkownikach, którzy często muszą pokonywać­ podjazdy i zjazdy o nachyleniu ponad 10% lub poruszać się w ekstremalnie trudnym terenie. Oznacza to, że obecnie I-Shift jest dostępna dla zastosowań, które przedtem ograniczały Twój wybór tylko do manualnej skrzyni biegów lub automatycznej Powertronic.

I-Shift z biegami pełzającymi – Ruszaj skąd chcesz

I-Shift z biegami pełzającymi – Ruszaj skąd chcesz

Obecnie I-Shift jest jeszcze bardziej wszechstronna i łatwa w użyciu. Ta wiodąca w branży zautomatyzowana skrzynia biegów jest obecnie dostępna także z jednym lub dwoma biegami pełzającymi oraz dodatkowymi biegami wstecznymi. Jeżeli transportujesz ciężkie ładunki, wiesz, że ruszenie z miejsca czasami może być trudne, zwłaszcza w terenie górzystym lub na nieutwardzonej drodze. Konieczne może być nawet zrzucenie ładunku lub holowanie, co niszczy Twoją dyspozycyjność i wydajność. Wyposaż swoje Volvo FMX w I-Shift z biegami pełzającymi, a wszystkie te obawy odejdą w zapomnienie. Zapewnisz sobie znacznie większa zdolność pokonywania wzniesień i mniejsze obciążenie sprzęgła – nawet o 75%, co uchroni Cię przed niepotrzebnymi naprawami.

Suń powoli, pędź oszczędnie.

Suń powoli, pędź oszczędnie.

Czy I-Shift z biegami pełzającymi rzeczywiście zapewnia mniejsze zużycie paliwa? Oczywiście. Ponieważ poprzednio często musiałeś rezygnować z ekonomiki paliwowej na korzyść zdolności pokonywania wzniesień. Ale dzięki biegom pełzającym obecnie możemy wyposażyć Twój samochód ciężarowy w mniejsze („szybsze”) przełożenie tylnej osi, co pozwoli Ci osiągać prędkość podróżną przy znacznie niższej prędkości obrotowej silnika. A to skutkuje niższym o kilka procent zużyciem paliwa.

Precyzyjna kontrola w każdym kierunku

Precyzyjna kontrola w każdym kierunku

Manewrowanie przy małej prędkości jest jednym z najbardziej wymagających aspektów tej pracy. Dzięki niskiemu przełożeniu, nawet 32:1 (i 37:1 w przypadku biegu wstecznego), I-Shift z biegami pełzającymi umożliwia jazdę z wyjątkowo małą prędkością – 0,5-2 km/h. W ten sposób zawsze zachowujesz pełną kontrolę, z łatwością wykonujesz precyzyjne manewry podczas dojazdu na miejsce załadunku lub rozładunku i unikasz wypadków, które mogą zrujnować cały Twój wysiłek i wydajność. 

Powiedz „tak” dla większej liczny zleceń.

Powiedz „tak” dla większej liczny zleceń.

I-Shift z biegami pełzającymi zwiększa uniwersalność Twojego samochodu ciężarowego, pozwalając Ci wykorzystywać jeden i ten sam pojazd w szerszym zakresie zastosowań i warunków jazdy. Jeździsz po drodze i poza nią? Potrzebujesz transportować szczególnie ciężkie ładunki? Pracujesz ma dużej wysokości n.p.m.? Realizujesz zadania specjalne, wymagające powolnej jazdy? Żaden problem.


Przekładnia biegów pełzających wydłuża I-Shift o zaledwie 120 mm i zwiększa jej masę tylko o 48 kg.

Jaką I-Shift wolisz?

Jaką I-Shift wolisz?

Oprogramowanie umożliwia dostosowanie I-Shift do specyfiki Twoich zadań transportowych. Masz do wyboru cztery dodatkowe pakiety oprogramowania – Construction, Distribution, Long Haul lub Heavy Duty – oraz szereg opcji, takich jak funkcja I-See, biegi pełzające i dodatkowe funkcje sterowania przystawką odbioru mocy.

VT

Wybieraj mądrzej

Potrzebujesz I-Shift w swoim samochodzie ciężarowym? Skontaktuj się ze swoim dealerem Volvo Trucks, by ją wypróbować.

Znajdź dealera