Zmniejsz swój wysiłek dzięki innowacyjnemu systemowi sterowania

Po prostu jedź

Z I-Shift jazda staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Nie trzeba wciskać pedału sprzęgła ani mocować się z żadną dźwignią. Każdy bieg jest włączany w najodpowiedniejszej chwili. I-Shift zmniejsza Twoje zmęczenie i pomaga Ci koncentrować się na obserwacji drogi. A jeżeli chcesz zmieniać biegi ręcznie, na dźwigni wybieraka znajduje się przycisk, który to umożliwia.

System ten współdziała z innymi elementami pojazdu, zapewniając płynną i ekonomiczną jazdę.

Oszczędzaj paliwo

I-Shift zaprojektowano w celu oszczędzania paliwa – do 5%. Przede wszystkim jest to skrzynia biegów o małych oporach wewnętrznych – mniejszych nawet niż w przekładniach manualnych. Ale tym, co zmienia wszystko, jest tak naprawdę elektronika. Każdy bieg jest włączany w najodpowiedniejszej chwili. Dzięki temu silnik pracuje z najbardziej efektywną dla siebie prędkością obrotową, zarówno w trybie ekonomicznym, jak i dynamicznym. Dodatkowo, podczas zjazdu ze wzniesienia funkcja I-Roll całkowicie odłącza jednostkę napędową, wykorzystując do maksimum rozpęd samochodu ciężarowego w celu zaoszczędzenia dodatkowych nawet 2% paliwa.

I-Shift została opracowana na bazie manualnej, niesynchronizowanej skrzyni biegów

Jak to działa

I-Shift bazuje na „klasycznej” manualnej skrzyni biegów, ale pozbawionej mechanicznej synchronizacji – stąd jej zwarta budowa i małe opory wewnętrzne. Cała magia tkwi w elektronicznej jednostce sterującej, która kontroluje wysprzęglanie i zmianę biegów. Poprzez odczyt sygnałów informujących m.in. o prędkości, masie pojazdu, nachyleniu drogi i zapotrzebowaniu na moment obrotowy, jednostka elektroniczna z wyjątkową precyzją realizuje każdą zmianę biegu. Komunikuje się również z jednostką sterującą silnikiem, która odpowiednio koryguje prędkość obrotową i moment hamujący jednostki napędowej.

I-Shift może być kontrolowana za pośrednictwem czteroprzyciskowego panelu na desce rozdzielczej

Praktyczne przełączniki

I-Shift jest tak efektywna, że rzadko kiedy musisz operować dźwignią wybieraka zakresów. Jeżeli więc chcesz wygospodarować więcej wolnej przestrzeni w kabinie, zamiast dźwigni wybieraka możesz zamówić czteroprzyciskowy panel sterujący na desce rozdzielczej.

I-Shift z biegami pełzającymi – Ruszaj skąd chcesz

I-Shift z biegami pełzającymi – Ruszaj skąd chcesz

Obecnie I-Shift jest jeszcze bardziej wszechstronna i łatwa w użyciu. Ta wiodąca w branży zautomatyzowana skrzynia biegów jest obecnie dostępna także z jednym lub dwoma biegami pełzającymi oraz dodatkowymi biegami wstecznymi. Jeżeli transportujesz ciężkie ładunki, wiesz, że ruszenie z miejsca czasami może być trudne, zwłaszcza w terenie górzystym lub na nieutwardzonej drodze. Konieczne może być nawet zrzucenie ładunku lub holowanie, co niszczy Twoją dyspozycyjność i wydajność. Wyposaż swoje Volvo FM w I-Shift z biegami pełzającymi, a wszystkie te obawy odejdą w zapomnienie. Zapewnisz sobie znacznie większą zdolność pokonywania wzniesień i mniejsze obciążenie sprzęgła – nawet o 75%, co uchroni Cię przed niepotrzebnymi naprawami.

Suń powoli, pędź oszczędnie.

Suń powoli, pędź oszczędnie.

Czy I-Shift z biegami pełzającymi rzeczywiście zapewnia mniejsze zużycie paliwa? Oczywiście. Ponieważ poprzednio często musiałeś rezygnować z ekonomiki paliwowej na korzyść zdolności pokonywania wzniesień. Ale dzięki biegom pełzającym obecnie możemy wyposażyć Twój samochód ciężarowy w mniejsze („szybsze”) przełożenie tylnej osi, co pozwoli Ci osiągać prędkość podróżną przy znacznie niższej prędkości obrotowej silnika. A to skutkuje niższym o kilka procent zużyciem paliwa.

Precyzyjna kontrola w każdym kierunku

Precyzyjna kontrola w każdym kierunku

Manewrowanie przy małej prędkości jest jednym z najbardziej wymagających aspektów tej pracy. Dzięki niskiemu przełożeniu, nawet 32:1 (i 37:1 w przypadku biegu wstecznego), I-Shift z biegami pełzającymi umożliwia jazdę z wyjątkowo małą prędkością – 0,5-2 km/h. W ten sposób zawsze zachowujesz pełną kontrolę, z łatwością wykonujesz precyzyjne manewry podczas dojazdu na miejsce załadunku lub rozładunku i unikasz wypadków, które mogą zrujnować cały Twój wysiłek i wydajność. 

Powiedz „tak” dla większej liczby zleceń.

Powiedz „tak” dla większej liczby zleceń.

I-Shift z biegami pełzającymi zwiększa uniwersalność Twojego samochodu ciężarowego, pozwalając Ci wykorzystywać jeden i ten sam pojazd w szerszym zakresie zastosowań i warunków jazdy. Jeździsz po drodze i poza nią? Potrzebujesz transportować szczególnie ciężkie ładunki? Pracujesz ma dużej wysokości n.p.m.? Realizujesz zadania specjalne, wymagające powolnej jazdy? Żaden problem.

Przekładnia biegów pełzających wydłuża I-Shift o zaledwie 120 mm i zwiększa jej masę tylko o 48 kg.

Jaką I-Shift wolisz?

Jaką I-Shift wolisz?

Oprogramowanie umożliwia dostosowanie I-Shift do specyfiki Twoich zadań transportowych. Masz do wyboru cztery dodatkowe pakiety oprogramowania – Construction, Distribution, Long Haul lub Heavy Duty – oraz szereg opcji, takich jak funkcja I-See, biegi pełzające i dodatkowe funkcje sterowania przystawką odbioru mocy.

I-Shift i I-See współdziałają ze sobą w celu oszczędzania Twojego paliwa

I-See: zwiększ swoje oszczędności

W terenie górzystym I-Shift harmonijnie współdziała z I-See w celu zaoszczędzenia jak największych ilości paliwa.

Dowiedz się jak działa I-See
Znajdź dealera

Gotowy na I-Shift?

Przekonaj się. Skontaktuj się ze swoim dealerem Volvo Trucks.

Znajdź dealera