Film przedstawiający zasadę działania Aktywnego Układu Kierowniczego Volvo

Jak działa Aktywny Układ Kierowniczy Volvo

Ultraprecyzyjny układ kierowniczy

Nasze opatentowane rozwiązanie łączy w sobie konwencjonalne, hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego z silnikiem elektrycznym zamontowanym w przekładni kierowniczej. Przetwarzając sygnały z szeregu czujników, elektroniczna jednostka sterująca określa kierunek jazdy, a także zamiary kierowcy. Następnie z częstotliwością 2000 razy na sekundę wysyła impulsy do silnika elektrycznego, który wprowadza korektą dynamiczną (tzw. system „torque overlay”) w celu kompensacji niezamierzonych ruchów wału kierownicy lub dostarczenia dodatkowej siły wspomagającej, zależnie od sytuacji. Obecnie Aktywny Układ Kierowniczy Volvo jest dostępny dla wszystkich konfiguracji osi, w tym także pojazdów z podwójną osią przednią.

Volvo FH16, aktywny układ kierowniczy przy dużej prędkości

Lekkość kierowania przy każdej prędkości

Przy dużej prędkości Aktywny Układ Kierowniczy Volvo utrzymuje Cię precyzyjnie na kursie, zaś podczas manewrowania z małą prędkością zapewnia dodatkową siłę wspomagania, bez względu na ciężar pojazdu. Gdy mówimy, że Volvo FH możesz prowadzić jednym palcem, to dokładnie to mamy na myśli.

Kierowca cofający z pomocą Aktywnego Układu Kierowniczego Volvo.

Cofanie. Teraz tak samo łatwe, jak jazda do przodu.

Zniwelowaliśmy napięcie towarzyszące cofaniu w pełni załadowanym samochodem ciężarowym. Aktywny Układ Kierowniczy Volvo pozwala wykonywać ten manewr z całkowitą precyzją, niemal bez żadnego wysiłku i automatycznie ustawia koła z powrotem w pozycji do jazdy na wprost. Stabilność utrzymywania kierunku jest tak doskonała, że możesz cofać zestawem drogowym ponad 100 metrów, nie zbaczając przy tym z toru jazdy.

Volvo FH16 z osią Tridem i przyczepą

Jak po szynach w każdych warunkach

Musisz korygować tor jazdy po hamowaniu na nawierzchni o niejednorodnej przyczepności? Koniec z tym. Szarpnięcia powodowane wybojami, koleinami i liniami na drodze? Prawie niewyczuwalne. Aktywny Układ Kierowniczy Volvo koryguje nawet wpływ silnego bocznego wiatru. Poluzuj więc chwyt na kole kierownicy – samochód ciężarowy nie zmieni kierunku, dopóki Ty o tym nie zadecydujesz.

Znajdź dealera

Gotowy na aktywną jazdę?

Skontaktuj się ze swoim dealerem Volvo Trucks i przeżyj najłatwiejszą jazdę testową w historii.

Znajdź dealera