Od momentu wprowadzenia, Aktywny Układ Kierowniczy Volvo (VDS) zapewnia idealną stabilność przy dużych prędkościach, pełną kontrolę przy małych prędkościach i znacznie mniejsze obciążenie mięśni. Teraz pomaga także uniknąć poślizgu i przypadkowej zmiany pasa ruchu, pozwala zmienić preferencje dotyczące kierownicy, a nawet sterować pojazdem za pomocą pilota.

Film przedstawiający zasadę działania Aktywnego Układu Kierowniczego Volvo

Jak działa Aktywny Układ Kierowniczy Volvo

Ultraprecyzyjny układ kierowniczy

Nasze opatentowane rozwiązanie łączy w sobie konwencjonalne, hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego z silnikiem elektrycznym zamontowanym w przekładni kierowniczej. Przetwarzając sygnały z szeregu czujników, elektroniczna jednostka sterująca określa kierunek jazdy, a także zamiary kierowcy. Następnie z częstotliwością 2000 razy na sekundę wysyła impulsy do silnika elektrycznego, który wprowadza korektę dynamiczną (tzw. system „torque overlay”) w celu kompensacji niezamierzonych ruchów wału kierownicy lub dostarczenia dodatkowej siły wspomagającej, zależnie od sytuacji. Obecnie Aktywny Układ Kierowniczy Volvo jest dostępny dla wszystkich konfiguracji osi, w tym także pojazdów z podwójną osią przednią.

Aktywny Układ Kierowniczy w Volvo FH

Lekkość kierowania przy każdej prędkości

Przy dużej prędkości Aktywny Układ Kierowniczy Volvo utrzymuje Cię precyzyjnie na kursie, zaś podczas manewrowania z małą prędkością zapewnia dodatkową siłę wspomagania, bez względu na ciężar pojazdu. Gdy mówimy, że Volvo FH możesz prowadzić jednym palcem, to dokładnie to mamy na myśli.

Kierowca cofający z pomocą Aktywnego Układu Kierowniczego Volvo.

Cofanie. Teraz tak samo łatwe, jak jazda do przodu.

Zniwelowaliśmy napięcie towarzyszące cofaniu w pełni załadowanym samochodem ciężarowym. Aktywny Układ Kierowniczy Volvo pozwala wykonywać ten manewr z całkowitą precyzją, niemal bez żadnego wysiłku i automatycznie ustawia koła z powrotem w pozycji do jazdy na wprost. Stabilność utrzymywania kierunku jest tak doskonała, że możesz cofać zestawem drogowym ponad 100 metrów, nie zbaczając przy tym z toru jazdy.

Volvo FH, jazda po linii prostej

Jak po szynach w każdych warunkach

Musisz korygować tor jazdy po hamowaniu na nawierzchni o niejednorodnej przyczepności? Koniec z tym. Szarpnięcia powodowane wybojami, koleinami i liniami na drodze? Prawie niewyczuwalne. Aktywny Układ Kierowniczy Volvo koryguje nawet wpływ silnego bocznego wiatru. Poluzuj więc chwyt na kole kierownicy – samochód ciężarowy nie zmieni kierunku, dopóki Ty o tym nie zadecydujesz.

Ręce kierowcy na kierownicy

Dynamiczna jazda

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z ustawieniami osobistymi – to Ty decydujesz. Samodzielnie ustawiasz opór kierownicy zgodnie z własnymi upodobaniami i warunkami na drodze. Możesz wybrać jedno z gotowych ustawień lub dostosować je do własnych preferencji. W efekcie uzyskujesz żądaną łatwość prowadzenia pojazdu.

Zobacz, jak to działa
Volvo FH jadące w zimowych warunkach

Unikanie poślizgu

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo ze wspomaganiem stabilności zmniejsza ryzyko poślizgu. Jeśli pojazd wykryje poślizg, natychmiast zapewnia lekką pomoc na kole kierownicy. Pomaga to kierować w przeciwną stronę i ustabilizować pojazd — jeszcze zanim uświadomisz sobie zagrożenie.

Zobacz, jak to działa
Volvo FH jadące obok samochodu osobowego Volvo

Pozostań na pasie

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z układem monitorowania pasa ruchu zmniejsza ryzyko przewrócenia i kolizji z innymi pojazdami. Jeśli Twój samochód ciężarowy przypadkowo zjedzie za blisko linii wyznaczającej pas ruchu, delikatna pomoc przy kierowaniu pomoże Ci powrócić na właściwe miejsce na drodze. Działanie jest niemal niezauważalne, ale znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.

Zobacz, jak to działa
Kierowca sterujący Volvo FH z zewnątrz pilotem

Witaj w nowej kabinie

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z możliwością kierowania z zewnątrz umożliwia kierowanie pojazdem za pomocą pilota. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli pracując poza kabiną, musisz jednocześnie wykonywać powtarzalne, krótkie ruchy samochodem ciężarowym. Efektywność Twojej pracy rośnie, nie mówiąc o jej komforcie.

Zobacz, jak to działa
Znajdź dealera

Gotowy na aktywną jazdę?

Skontaktuj się ze swoim dealerem Volvo Trucks i przeżyj najłatwiejszą jazdę testową w historii.

Znajdź dealera